Скільки коментарів з “інформаційним сміттям” на день вам доводиться видаляти? 10? 100? Cпам-атаки сьогодні – цілком реальний і шкідливий інструмент проти коректної роботи сайтів. Вірусні посилання та файли для завантаження з’являються під статтями у блозі, у відгуках на картках товарів (тут свою проблему впізнають власники онлайн-магазинів) та формах підписки на email-розсилки.

Однотипні повідомлення можуть використовувати як спосіб збільшити свій трафік, отримати персональні дані користувачів (фішинг) чи навіть зламати базу даних. Кожен з випадків і можливе рішення варто розглядати індивідуально, зважаючи на характер спам-атак й походження.

На жаль, усе частіше помічаємо, що адміністратори wordpress-сайтів шукають, як вимкнути послугу коментарів чи відмовитися від форм зворотного зв’язку, аби не витрачати час на видалення спаму. Ми ж пропонуємо відразу 3 способи боротьби зі спамом, які збережуть звичний формат взаємодії з аудиторією і заощадять ваш час.

Перш за все, ми завжди створюємо бекап сайту, аби повернутися до попередньої версії, якщо в процесі оновлень чи внесення змін трапилися помилки. Крім того, кожен сайт, з яким працюємо, ми регулярно тестуємо на наявність вірусів. Та що робити, коли цього недостатньо?

  1. Плагіни для протидії спаму

    Сьогодні таких плагінів є достатньо серед безкоштовних і платних версій: Akismet, WP Spam-Shield Anti Spam, CleanTalk та інші. Вони перевіряють усі коментарі з використанням налаштованих спам-фільтрів та приховують підозрілі. Базова версія плагінів має обмежену кількість коментарів для перевірки, а преміум дозволяє перевірити всі. Інтегрувати їх у роботу WordPress-сайту досить легко, але й ефективність буде на середньому рівні. Частина коментарів, які залишають реальні люди або написані досить вміло, можуть залишатися й далі на сайті. Крім того, велика кількість плагінів негативно впливає на швидкодію сайту, тож ми радимо вибрати щось надійніше.

  2. Програмне забезпечення від Google – reCaptcha

    Основна функція reCaptcha – перевіряти користувачів на “справжність” за допомогою простих дій, недоступних для автоматичних сервісів розсилки спам-повідомлень. Вона може бути схованою від користувацьких очей (invisible reCaptcha) або ж класично виникати перед надсиланням даних. Invisible reCaptcha дозволяє оцінити поведінку коментаторів без додаткових кроків для них.Водночас адміністратор сайту може попросити про додаткову дію, якщо оцінка “людяності” користувача залишає сумніви. Певні, ви не раз бачили прохання від Google поставити галочку “Я не робот”, або вибирали зображення автобусів на картинках, щоб продовжити пошук.

  3. Блокування коментарів через “ключі”

    Якщо попередній крок допоможе відсіяти автоматизований спам, для реальних людей потрібне додаткове рішення. У складних випадках, коли спам продовжує надходити на картки товарів чи у форми, ми досліджуємо тіло повідомлення на наявність “ключів” – повторюваних слів. Наповнення спам-повідомлень зазвичай стосуються фінансів (заробітку грошей чи онлайн-кредитів), контенту для дорослих, медичних тем, тому часто використовують одні й ті ж сценарії. Після цього налаштовуємо додаткову стіну безпеки, яка перевіряє тіло листа на наявність цих ключових слів і блокує їх.

Кожне з цих рішень може як вирішити повністю ваші турботи з модерацією коментарів, так і допомогти лише частково. Чи не щодня з’являються нові способи нашкодити сайтам, а “прибирати” їх потрібно з такою ж регулярністю, як фізичні магазини чи офіси.

Саме тому в підтримці сайтів від siteGist багато уваги приділяємо боротьбі зі спамом та всілякого роду вірусами. Кожен з пакетів співпраці має передбачені алгоритми роботи – адже проблема спаму досить поширена, та ми завжди готові й до нових викликів. Якщо вам потрібна допомога з наявною проблемою чи консультація щодо можливих інструментів – пишіть, з радістю допоможемо!